Praktykanci z Technikum ADE współtworzą wirtualną rzeczywistość

„Ale ogień!” tak o praktykach w firmie Delivr powiedział, z radością w oczach, uczeń pierwszej klasy Technikum ADE o profilu technik-programista. Szkoła jest jeszcze bardzo młoda, bo kończy pierwszy rok istnienia, a uczniowie już mieli możliwość pracować przy ciekawych projektach w firmie IT, tworzącej zaawansowane rozwiązania wirtualnej rzeczywistości.

Myślimy podobnie o systemie edukacji – mówi Marek Liban, założyciel firmy, która chętnie gości praktykantów z Technikum ADE. Delivr, bo o tej firmie mowa. Delivr to software house VR/AR dostarczający globalnie rozwiązania szkoleniowe. Ułatwiają one wdrożenie pracowników do zadań a tym samym oszczędność czasu i pieniędzy. Co również istotne, użycie wirtualnej rzeczywistości czy rzeczywistości rozszerzonej w trakcie szkolenia znacznie niweluje ryzyko wypadku, uszkodzeń ciała lub ogromnych strat.

Pierwszy w historii symulator VR wozów strażackich specjalnego przeznaczenia używanych na lotniskach, przygotowany dla firmy Naffco oraz symulator suwnic i innych maszyn portowych (np. żurawi) widoczny na podlinkowanym materiale video to tylko dwa przykłady rozwiązań edukacyjnych, które tworzy Delivr.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie image.png
zestaw do symulacji gaszenia pożarów,
materiały własne Delivr

Rozwiązania są na tyle ciekawe i wyjątkowe, że spotykają się z dużym zainteresowaniem na międzynarodowych targach. Uczniowie Technikum ADE mogą więc czerpać wiedzę i doświadczenia z procesu tworzenia systemów, które później testowane są np. w Dubaju przez Szefa Obrony Cywilnej.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie image-1.png
szef obrony cywilnej Dubaju w symulatorze wozu strażackiego,
materiały własne Delivr

Marek Liban przyznaje, że w jego przypadku okres szkolny wiązał się często z trudnymi doświadczeniami. System szkolny narzucał pewne ramy i wymagał od ucznia dostosowania się do nich bez dyskusji co nie wpływało pozytywnie na kreatywność ani na zaangażowanie.

„W Technikum ADE widzę wiele podobieństw do tego w jaki sposób nasza firma podchodzi do edukacji. Tworzymy symulatory, które pozwalają popełniać błędy w bezpiecznym środowisku. Pozwalają przekonać się do tego czy taka praca nam pasuje i budować pamięć mięśniową pozytywnych nawyków niezbędnych w czasie pracy. Błędy są nieuniknione w procesie uczenia się i trzeba po prostu stworzyć odpowiednie, bezpieczne środowisko by zminimalizować konsekwencje tych błędów.” dodaje Marek Liban.

Oprócz symulatorów wozu strażackiego czy dźwigów i suwnic portowych, Delivr tworzy również symulacje uczące umiejętności miękkich. W 2017 roku dla banku Santander powstało pierwsze na świecie szkolenie umiejętności miękkich dla sektora bankowego z użyciem VR. W kolejnych latach firma Delivr stworzyła jeszcze kilka innych szkoleń pomagających pracownikom wykonywać codzienną pracą zgodnie z zasadami wytyczonymi przez dział jakości Banku.

Chcesz dołączyć do Technikum ADE?
Zobacz jak się zapisać. Rekrutacja właśnie trwa.

W trakcie praktyk uczniowie Technikum ADE pracowali nad innym ciekawym projektem. „Pracowali jako zwinny zespół. Zadaniem było przygotowanie prototypu gry w silniku Unity, przeznaczonym do tworzenia gier. Dostali od nas wytyczne, analogicznie do otrzymania tzw. Briefu od klienta zawierającego informacje o funkcjonalnościach aplikacji, którą mamy stworzyć jako firma. Uczniowie sami mieli zaplanować swoje prace. Oczywiście było to dodatkowe zajęcie dla mnie, jednak możliwość pracy z młodzieżą ciekawą świata biznesowego i komercyjnych wyzwań również jest bardzo wartościowa” – mówi Janusz, Project Manager, który miał ich pod opieką.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie image-2.png
taka praca ,
materiały Delivr

„Osiemdziesiąt procent naszej pracy to edukowanie klientów o możliwościach szybko zmieniającej się technologii. Oprócz zwykłej chęci dzielenia się wiedzą i doświadczeniem, którą odczuwamy jako naturalną potrzebę, organizowanie praktyk dla uczniów technikum ma w sobie ukryty potencjał. W wielu przypadkach są to już bardzo dojrzałe osoby z ogromnymi możliwościami. A już za chwilę wejdą na rynek pracy. Mamy nadzieję, że dołączą do nas. Dlatego nadal chcemy gościć praktykantów z Technikum ADE” konstatuje Marek Liban.